Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vesmírná turistika

4. 11. 2008

Vesmírný turista je člověk, jenž zaplatil cestu do vesmíru ze soukromých prostředků bez podpory státní organizace. Termín je používaný pouze v médiích, oficiální označení těchto kosmonautů je účastník kosmického letu

 

Vesmírnou turistiku zajišťuje ruská kosmická agentura Roskosmos, propagaci a vyhledávání zájemců americká firma Space adventures; Američané jsou k tomuto konceptu skeptičtí a neumožňují ochotným movitým cestovatelům podniknout takovou dovolenou. To se týká rovněž i pobytu na ISS, kde jsou v americké části stanice, oficiálně z bezpečnostních důvodů, vesmírní turisté omezeni. Zájemci musí projít standartní lékařskou komisí a absolvovat půlroční výcvik ve Středisku přípravy kosmonautů v Hvězdném městečku.

Prvním vesmírným turistou byl v roce 2001 Američan Dennis Tito a o rok později Jihoafričan Mark Shuttleworth. Oba podnikli cestu do kosmu na ruských lodích Sojuz a za výlet zaplatili 20 milionů dolarů. Takže každá minuta Titovy dovolené stála v přepočtu bezmála 45 tisíc . Tito strávil ve vesmíru 7 dní a Shuttleworth 9 dní.

 

 

                                                                 Zdroj:Wikipedie